Memorandum o spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR

Rada seniorů ČR podepsala memorandum o spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR). Cílem dokumentu je vzájemná spolupráce a vytváření prostoru pro komunikaci, konzultaci, spojování sil a dosahování přínosných výsledků ze společných aktivit. Za Radu seniorů ČR se podpisu zúčastnili člen předsednictva RS ČR Miloslav Vajs a předsedkyně Lenka Desatová.

Podpisu memoranda předcházela debata o aktuální situaci a oblastech, které se týkají obou organizací. Přítomní se shodli, že agenda související se seniory a osobami se zdravotním postižením se stále rozšiřuje a zasahuje do kompetencí celé řady resortů a vzájemně probírali stávající situaci v legislativním procesu v nich.

Diskutovalo se také o převedení poradních orgánů z Úřadu vlády ČR do působnosti jednotlivých ministerstev, neboť součástí tohoto procesu bylo i převedení Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením pod Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV), s čímž NRZP ČR nesouhlasí. Rada seniorů ČR tento postoj chápe, protože se často setkává se zjednodušeným pohledem, že problematika seniorů spadá výhradně pod MPSV. Ve skutečnosti se však otázky týkající se seniorů, stejně jako osob se zdravotním postižením, týkají mnoha dalších resortů. I proto Rada seniorů ČR usilovala o získání statusu poradního orgánu Úřadu vlády, a to právě po vzoru NRZP ČR.

Za Národní radou osob se zdravotním postižením ČR podepisoval dokument předseda Mgr. Václav Krása, za Radu seniorů pak předsedkyně Ing. Lenka Desatová

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR krátce na to zaslala Radě seniorů ČR tiskovou zprávu, o tom, že předsednictvo této organizace projednalo rozhodnutí vlády z pondělí 18. května 2026, kterým vláda převedla poradní orgány, které pracovaly na Úřadu vlády, do kompetence jednotlivých ministerstev. Mezi jinými byla převedena do kompetence Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Rada vlády pro osoby se zdravotním postižením.

Předsednictvo NRZP ČR vyjádřilo jasný nesouhlas s výše uvedeným rozhodnutím vlády a obrátilo se na předsedy koaličních stran, a vyzvalo je k jednání o této věci. Problematika zdravotního postižení není otázkou sociální, ale otázkou integrace do společnosti a jedná se o více než jeden milion osob. Požádalo také RS ČR o podporu a spolupráci. Jak bylo zmíněno výše, problematika osob se zdravotním postižením zasahuje, stejně jako v případě seniorů, zasahuje do kompetencí celé řady resortů, proto RS ČR Národní radu osob se zdravotním postižením ČR podpoří, o formě podpory rozhodne na svém zasedání Kolegium, jakožto nejvyšší orgán RS ČR.