Jak je to s očkováním na podzim?

Letošní podzim přináší možné obavy z tradičně přicházejících virových epidemií, pneumokokových onemocnění a nově i Covidu 19.

Nenechte si podzim zkazit nejistotou a obavami a raději si jej užijte nejlépe, jak jen to bude možné. Svému zdraví můžete přispět mnoha způsoby. Jedním z nich je i očkování. Během podzimu je doporučené očkování proti chřipce, které můžete spojit s očkováním proti pneumokokům.

 

Sezonnost — proč stoupá riziko onemocnění na podzim a v zimě?

Proměnlivé počasí během podzimních a zimních měsíců přispívá ke zvýšenému výskytu infekcí, ať již virového či bakteriálního původu. Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění. Například u chřipky roste riziko následného zápalu plic vyvolaného pneumokoky přibližně stonásobně.

 

Rizikové faktory onemocnění

Věk patří k hlavním rizikovým faktorům pneumokokového zápalu plic. Stárnutí negativně ovlivňuje imunitní systém a snižuje protilátkovou odpověď organismu na vakcinaci (imunosenescence). Od 65 let riziko onemocnění pneumokokovými infekcemi a chřipkou podstatně narůstá. Riziko onemocnění pneumokokovým zápalem plic je vyšší i pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním např. kardiovaskulárním onemocněním, respiračním onemocněním (chronická obstrukční plicní nemoc — CHOPN, astma), diabetem nebo pokud žijete v domově pro seniory.

 

Jak je to s očkováním v „době koronavirové“

Očkování v době koronavirové se rozhodně není nutné bát. Klinická skupina Covid Ministerstva zdravotnictví doporučuje neodkládat očkování na dobu po pandemii.

Osobám bez zjevných příznaků nemůže očkování, v souvislosti s koronavirem, ublížit. Odkládání očkování může vést k prodloužení období vnímavosti k danému infekčnímu onemocnění. Očkování nepoškozuje imunitní systém a nezvyšuje riziko vzniku onemocnění. O možnostech očkování a jeho naplánování se poraďte se svým lékařem.  Koronavirus mnohé vystavil velké nejistotě, je však potřeba žít dál a vrátit se k běžnému, aktivnímu a kvalitnímu životu, pokud to lze. Navíc tak nechráníme jen sebe a své přátele, ale také ty nejmenší členy naší rodiny.

 

Pár tipů pro naši imunitu

Budování dobré obranyschopnosti není rozhodně otázkou několika dní. Pokud opravdu chceme zlepšit stav našeho imunitního systému musíme začít s celkově zdravějším životním stylem. Pravidelně doplňovat vitamíny a živiny, mít jasný každodenní program a v neposlední řadě se snažit vyvarovat zbytečnému stresu. Zkuste trochu zdravěji jíst v pravidelných intervalech a pravidelně se hýbat. Vaše tělo se vám odvděčí.

Chcete vzít vnoučata na procházku podzimní krajinou plnou spadaného listí bez přílišných obav z možného onemocnění chřipkou či pneumokokem? Pneumokok způsobuje nejčastěji problémy u nejmenších dětí do dvou let a starších osob nad 65 let, a proto právě vy byste měli svému zdraví přispět pomocí očkování. Užijte si společně strávený čas bez stresu a nejistoty.

 

PRV-2020.02. 042