Jak je to s očkováním proti pneumokoku a chřipce? Užijte si podzim a mějte o starost méně

Spolu s příchodem podzimu se mnozí z nás těší na padající listí v parcích, dlouhé procházky v konečně snesitelných teplotách, lesy plné hub a čas strávený s rodinou. Avšak začátek podzimu přináší i možné obavy z tradičně přicházejících chřipkových epidemií, pneumokokových onemocnění a letos nově i covidu-19. Nenechte si podzim zkazit nejistotou a obavami a raději si jej užijte nejlépe, jak jen to bude možné. Svému zdraví můžete přispět mnoha způsoby. Jedním z nich je i očkování. Během podzimu je doporučeno očkování proti chřipce, které můžete spojit s očkováním proti pneumokokům. Lidé nad 65 let mají obě očkování hrazená ze zdravotního pojištění – tedy zdarma. Pokud se rozhodnete nechat se očkovat během jedné návštěvy u lékaře, což je v případě těchto dvou vakcín možné a doporučované, ušetříte si další návštěvu lékaře kvůli druhému očkování.

Sezonnost – proč stoupá riziko onemocnění na podzim a v zimě

Proměnlivé počasí během podzimních a zimních měsíců přispívá ke zvýšenému výskytu infekcí, ať již virového, či bakteriálního původu. Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění. Například u chřipky roste riziko následného zápalu plic vyvolaného pneumokoky přibližně stonásobně.

Rizikové faktory onemocnění

Věk patří k hlavním rizikovým faktorům pneumokokového zápalu plic. Stárnutí negativně ovlivňuje imunitní systém a snižuje protilátkovou odpověď organismu na vakcinaci (imunosenescence). Od 65 let riziko onemocnění pneumokokovými infekcemi a chřipkou podstatně narůstá. Riziko onemocnění pneumokokovým zápalem plic je vyšší, i pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, například kardiovaskulárním nebo respiračním onemocněním (chronická obstrukční plicní nemoc – CHOPN, astma), diabetem nebo pokud žijete v domově pro seniory.

Jak je to s očkováním v „době koronavirové“

Očkování v době koronavirové se rozhodně není nutné bát. Klinická skupina Covid Ministerstva zdravotnictví doporučuje neodkládat očkování na dobu po pandemii.

Osobám bez zjevných příznaků nemůže očkování v souvislosti s koronavirem ublížit. Odkládání očkování může vést k prodloužení období vnímavosti k danému infekčnímu onemocnění. Očkování nepoškozuje imunitní systém a nezvyšuje riziko vzniku onemocnění. O možnostech očkování a jeho naplánování se poraďte se svým lékařem. Koronavirus mnohé vystavil velké nejistotě, je však potřeba žít dál a vrátit se k běžnému, aktivnímu a kvalitnímu životu, pokud to lze. Navíc tak nechráníme jen sebe a své přátele, ale také ty nejmenší členy naší rodiny.

Pár tipů pro naši imunitu

Budování dobré obranyschopnosti není rozhodně otázkou několika dní. Pokud opravdu chceme zlepšit stav našeho imunitního systému, musíme začít s celkově zdravějším životním stylem. Pravidelně doplňovat vitaminy a živiny, mít jasný každodenní program a v neposlední řadě se snažit vyvarovat zbytečného stresu. Zkuste trochu zdravěji jíst v pravidelných intervalech a pravidelně se hýbat. Vaše tělo se vám odvděčí.

Chcete vzít vnoučata na procházku podzimní krajinou plnou spadaného listí bez obav z tradičně se blížících chřipkových a pneumokokových období? Pneumokok způsobuje nejčastěji problémy právě u nejmenších dětí do dvou let a starších osob nad 65 let, proto byste právě vy měli svému zdraví přispět pomocí očkování. Užijte si podzim na houbách v lese nebo s vnoučaty na výletě bez stresu a nejistoty.

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek (vakcína proti pneumokokovým infekcím), jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si prosím pečlivě příbalovou informaci. Prevenar 13 neposkytuje 100% ochranu proti typům pneumokoku, které vakcína obsahuje, a nechrání před typy neobsaženými ve vakcíně ani jinými mikroorganismy, které způsobují zápal plic.

PRV-2020.02.019