Naše seniorská činnost

Právě nám začal nový kalendářní rok. Když se ohlédneme zpátky, můžeme říci, že náš Levicový klub žen a Krajská rada Česko-ruské společnosti v Hradci Králové má za sebou úspěšnou činnost.

Z posledních akcí v loňském roce byl Tajný výlet za kačenkou. Nikdo ze seniorů nevěděl, kam jedeme, ale všichni se těšili. Nejprve jsme obdivovali pomník raněného koně s jezdcem ve Střezeticích, který připomíná bitvu na nedalekém Chlumu, kde s lidmi zahynuly v půlhodině dva tisíce koní. Další zastávka byla ve Dvoře Králové. Zde jsme si prohlédli provoz Družstva umělecké výroby – foukaných vánočních ozdob. Obdivovali jsme krásu vánočních ozdob a šikovných lidí. Ozdoby, které vzniknou z pouhé skleněné trubičky, procházejí pak pokrytím stříbrem uvnitř baněk a následně barvením povrchu, malováním nebo zdobením peřím. Stovky druhů krásných ozdob bylo pak možné zakoupit v obchodě. Obdivujeme je nejen my, ale dostávají se do mnoha zemí, třeba i do Japonska.

Cesta pokračovala dál až do Ratibořic. Zde v restauraci u Tomášem Magnuskem vybudovaného Hereckého muzea se všichni dočkali martinského oběda. Husa to sice nebyla, ale kačena byla skvělá. Muzeum se opravovalo, ale cestička s kameny a jmény herců, kteří věnovali své kostýmy a peníze na jeho vybudování, byla přístupná. Protože bylo krásné slunečné počasí, zavítali jsme k pomníku Babičky, k mlýnu, splavu i na Staré Bělidlo.

Vydařila se nám i vánoční besídka s tombolou, dárků bylo dost, a tak si každý odnášel nejeden dárek. Měli jsme radost, že jsme se mohli společně zase sejít a popovídat.

Na poslední den v roce jsme nechtěli sedět doma, ale být ve společnosti druhých. Udělali jsme si vycházku do hradeckých lesů. Ve venkovní restauraci U Vlka připravuje každoročně majitel pan Honza Mrázek občerstvení s hudbou. Zakoupili jsme si výbornou kýtu a grog, zazpívali a s veselou náladou jsme se vrátili domů.

V novém roce jsme již měli schůzku a připravovali plán na letošní rok. Akcí máme dost. Chceme opět navázat na úspěšnou turistickou loňskou akci hradeckého spolku Senioři pod vedením Ing. Marcela Krause – Sejdeme se v Opatově u Svitav s olomouckými seniory. Začátkem ledna jsme přijali i pozvání divadla Drak na inscenaci R. U. R. – velice zajímavé a pěkné představení.

Nechyběli jsme ani na pietním aktu na místě popraviště u Památníku Zámeček v Pardubicích dne 12. ledna. Ve 13.00 hodin zde bylo zapáleno 194 svíček. Symbolicky připomínají ležácké a lidické obyvatele, které Němci po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha popravili. Akce nazvaná Silver A v paměti tří generací se letos konala potřinácté. S Pardubicemi a okolím je spojená činnost skupiny Silver A, která zajišťovala radiové spojení mezi domácími a exilovými odbojáři a pomáhala s přípravou atentátu. První spojení s Londýnem se podařilo 15. ledna 1942. Atentát skupina Anthropoid provedla 27. května 1942. Nacisté pak v odvetě vypálili a vyvraždili Lidice, Ležáky a popravili desítky přímých spolupracovníků výsadku Silver A z Pardubicka a Červenokostelecka. Další tisíce obětí odvlekli do koncentračních táborů, mnoho jich tam nepřežilo.

U památníku jsme položili květiny, v muzeu, které je zahloubeno v areálu památného místa, jsme shlédli film a prohlédli si dokumenty z této doby. Protože letos uplyne 80 let od těchto událostí, chystáme se i my, že navštívíme Lidice i Terezín.

Je zapotřebí si tyto hrůzné události stále připomínat, nezapomínat a předávat dalším generacím.

Za seniory obou Klubů Hanka Žatečková