12. listopad – světový den zápalu plic

Zápal plic má V České republice na svědomí každým rokem zhruba 2200 až 2300 životů. Můžeme si gratulovat, že je to „tak málo“. Je to díky naši životní úrovni a dobré výživě, hygienickým podmínkám, úrovni zdravotnictví i možnostem prevence. Nemoc u nás zabíjí hlavně lidi v seniorském věku. V rozvojovém světě se hrozba velmi silně týká i nejmenších dětí. Každým rokem zápalu plic podlehne skoro milion dětí do pěti let věku. Na sobotu 12. listopadu připadá Světový den zápalu plic, který upozorňuje, že se to dá změnit.

Málo se ví o tom, že zápal plic je ve většině případů nakažlivý.  Může být způsoben celou řadou různých patogenů.Při nedávno realizovaném průzkumu PneuVUE mezi tisícovkou Čechů nad 50 let (tedy ve věkové skupině, u které začíná pomalu stoupat riziko vzniku zápalu plic), vědělo o možnosti přenosu původců pneumonie z člověka na člověka jen 44 % dotázaných. 

Nejčastějším je bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Dále to jsou viry (například chřipkové), ale také plísně či dokonce parazité. Jsou i případy zápalu plic vyvolané vdechnutím nějaké chemikálie či plynu, autoimunitní reakcí a podobně. Tyto příčiny jsou však málo významné ve srovnání s těmi dominantními: pneumokoky a viry. 

Nejsme bezbranní

Z uvedeného plyne i pozitivní zjištění, že je zápal plic nemocí preventabilní. Proti zmíněným patogenům (pneumokokům a virům chřipky) je dostupné očkování. Zápal plic je problémem celosvětovým. Jeho nejčastější původci se vyskytují ve všech zemích a na všech kontinentech, neomezují se jen na některý region. Výrazně se však liší podmínky. U nás, stejně jako v jiných vyspělých zemích, ohrožuje zápal plic převážně starší lidi.

Proto jim lékaři doporučují očkování proti chřipce a proti pneumokokům. „Imunitní systém oslabuje zhruba od 65 let, to je hranice, kdy už musíme zpytovat svědomí a snažit se pro své zdraví něco udělat. Pokud se jedná o osoby, které jsou trvale léčeny, je hranice nižší. Každé chronické onemocnění disponuje k tomu, že imunitní systém není výkonný,“ uvedl pneumolog doc. MUDr. Bohuslav Mrzena, CSc., při natáčení edukačního videa, které letos na podzim v České republice realizovala Rada seniorů ČR. „Je mnohem výhodnější používat preventivní postupy, než člověka poté léčit drahými antibiotiky,“ uvedl konkrétně k problematice pneumokokových infekcí. V nižším věku mohou být ohroženi i kuřáci, lidé po transplantacích orgánů či kostní dřeně a podobně, zkrátka všichni ti, kdo mají nějak oslabenou imunitu.