Předseda RS ČR ve studiu 6 na téma vyšší právní ochrany seniorů

dr. Zdeněk Pernes

dr. Zdeněk Pernes

Vláda by dnes na svém zasedání měla schválit novelu zákona o obětech trestných činů. Úprava nově zařadí důchodce mezi zvláště zranitelné oběti a senioři budou mít díky tomuto statusu ze zákona nárok na zvlášť citlivé zacházení. I proto na toto téma v dnešním studiu 6 hovořil dr. Zdeněk Pernes, předseda RS ČR. Jeho vystoupení najdete zde.

O tom, že je novela na spadnutí, jsme informovali čtenáře i v časopise Doba seniorů (říjen 2015.) Pokud novela skutečně projde, je to další velký úspěch, jehož Rada seniorů dosáhla.

Stejně jako v případě prosazení bezplatného očkování seniorské populace proti pneumokokovým infekcím i zde Rada seniorů děkuje za podporu poslankyni ANO Radce Maxové. Ta svými činy dokazuje to, co v rozhovoru pro Dobu seniorů
(září 2015) uvedla – že nebude nic slibovat, ale nechá za sebe mluvit svou práci.
Ačkoli to vypadá velmi snadno, prosadit tento požadavek nebylo zdaleka jednoduché a Rada seniorů, zejména její statutární místopředseda Ing. Oldřich Pospíšil, od něhož návrh vzešel,
věnoval problematice a přesvědčování politických špiček nemalé úsilí.
Poprvé svůj požadavek přednesl Oldřich Pospíšil během jednání RS ČR s ministrem vnitra Milanem Chovancem (22. července 2014). Ing. Pospíšil tehdy řekl ministru Chovancovi,
že na konferenci Jak se žije seniorům v ČR, kterou pořádal Svaz důchodců ČR, bylo slovenskými seniory sděleno, že jejich právní ochrana je podstatně vyšší, než je tomu v naší zemi. Slovenští senioři mají status chráněné osoby, což v praxi znamená, že pokud se stanou oběťmi trestných činů, pachateli automaticky hrozí vyšší tresty. Ministr Chovanec tehdy zadal svému týmu tuto informaci prověřit. Slíbil, že o výsledku i případných dalších krocích bude RS ČR informovat.
Ve středu 30. července pak místopředseda Pospíšil informoval předsedu RS ČR Zdeňka Pernese, že se mu informace ze slovenských kruhů podařilo ověřit, a že jsou pravdivé.
Vedení RS ČR posléze na zasedání předsednictva rozhodlo, že zvýší své úsilí a bude se zasazovat o to, aby česká právní úprava byla podobná (více čtěte zde). Tyto kroky posvětilo na svém zasedání i Kolegium RS ČR „Jednak by podle slovenské předlohy hrozily pachatelům trestných činů spáchaných na seniorech vyšší tresty, což by mohlo do jisté míry seniory více chránit,a já osobně se domnívám, že získáním tohoto statusu by senioři získali ve společnosti větší úctu,” vysvětlil Oldřich Pospíšil. Na toto téma vystoupil také několikrát v České televizi.
Vše vypadalo poměrně nadějně, jenže… „Bohužel pak dorazila z ministerstva vnitra informace, o tom že stávající ochrana seniorů je dostatečná,“ konstatoval statutární místopředseda. To ale neznamená, že by Rada seniorů složila ruce do klína. O podporu v tomto bodě požádala během svého přijetí u příležitosti Mezinárodního dne seniorů prezidenta Miloše Zemana, svůj požadavek prezentovala a vysvětlovala i partnerským politickým stranám – ČSSD, KDU-ČSL a KSČM.
Oldřich Pospíšil upozorňoval na fakt, že obecná bezpečnost zůstává stále nedostatečně řešeným problémem ve všech zemích, kde došlo ke změně režimů a zvýšená míra zločinnosti se začala alibisticky označovat za jakousi „daň demokracii“. „Na Slovensku se s tímto „zdůvodněním“
nespokojili a postavení slovenských seniorů posílili zavedením statusu chráněné osoby. Pachatelům zločinů na seniorech proto automaticky hrozí přísnější tresty, které sice samozřejmě úplně všechno nevyřeší, ale je to alespoň něco konkrétního. I když i české ministerstvo vnitra tento návrh podle slovenského vzoru a požadavku Rady seniorů České republiky začalo zkoumat, je potřeba se ptát, proč muselo čekat na návrh od občanské veřejnosti a nevyšlo z vlastní iniciativy. A hlavně nás zajímá, jak dlouho to zkoumání
bude trvat,“ v tomto duchu vystupoval na jednání s politiky, ale i během akcí Rady seniorů.
Na konci května pak RS ČR podepsala smlouvu o spolupráci i s hnutím ANO a jeho představitele, stejně jako v případě ostatních politických stran, informovala o tom, čím se aktuálně zabývá. Poslankyně Radka Maxová se posléze sešla s vedoucími představiteli RS ČR a nechala si jejich požadavky podrobně vysvětlit. Právě na její popud ministerstvo vnitra do připravované novely zákona zahrnulo i zařazení seniorů do skupiny zvlášť zranitelných osob. Rada seniorů věří, že novela i s tímto, pro ni velmi podstatným bodem, bude přijata.